top of page

Odabir pogodnog terena

Prva i jako bitna faza prije početka osnivanja farme, je odabrati pravi teren i položaj.

Za osnivanje farme potrebno je odabrati zemljište koje je više okrenuto na južnu stranu, to pogoduje rastu biljaka,da ima osiguran pristup vodi i blizinu puta ili ne prometne ceste, te da u blizini nema važnijih vodenih tokova, kanalizacije, tvornica i ostalih zagađivača. Jedan od bitnijih uvjeta je da se tijekom većih kiša voda ne zadržava na uzgojnim površinama zemljište mora imati lagani pad, tako da se voda cijedi i da se ne stvaraju lokve kako se puževi ne bi utopili.

Da tlo nije tretirano kemijskim srestvima (umjetna gnojiva)

Analiza tla

Analiziramo:

ph - kiselost/lužnatost tla najpogodnija su blago kisela tla 5,5-6,6(takvo tlo najviše pogoduje biljkama koje ćemo uzgajati) te treba znati da aplikacija umjetnih gnojiva dodatno zakiseljava tlo

( sa tom pojavom se borimo kalcifikacijom).

Analiziramo:sastav tla, procijenjuje se kakvo je tlo, a to će definirati i agrotehničke mjere(ilovača,pjeskulja,cevenica,udio humusa...

UZORKE TLA uzimamo štihačom ili lopatom do dubine od cca 20-25 cm na svakih 1500-200m2

Priprema zemljišta

Pripremu zemljišta počinjemo deratizacijom, uništavanjem glodavaca mamcima na bazi raznih antikoagulanata pripremljenih a mamci mogu biti u obliku žitarica,vlažni mamci ili parafinske kocke. Preporučuje se primjena ultrazvučnih rastjerivača koji nisu skupi a djeluju na krtice, poljske miševe. Navedene mjere primjenjuju se prije vanjskog ograđivanja i postavljanja pocinčanog lima u zemlju.

PRIPREMA ZA PODIZANJE FARME

Priprema za podizanje farme počinje proljetnim oranjem zemljišta i pripremom za sjetvu kupusa, salate, blitve, uljane repice i suncokreta. Zatim slijedi ograđivanje farme pločama od pocinčanog lima, koje se ukopavaju na dubinu od 30 centimetara, što omogućuje da se dobije sistem potpuno zaštićen od glodavaca i zemljišnih insekata. Slijedi pravljenje unutrašnjih gredica i njihovo odvajanje mrežama. Gredice su široke tri-četiri metra i dužine 40-50 metara. U periodu travanj-svibanj, kada vegetacija dostigne visinu 10-15 centimetara, unosi se matično jato. Na jedan kvadratni metar unose se 22 puža. U rujnu se mali puževi odvajaju od priplodnog jata. Do kraja studenog farma se priprema za zimu i to tako što se pokrije PVC folijom. Puževi zimu provedu začahureni u kućice i ukopani u zemlju.
 
Proizvodni ciklus na farmi traje 18 meseci. Toliko vremena protekne od sijanja gredica do berbe zrelih puževa. Puževi su spremni za tržište kada im je otvor kućice veći od 2,5 centimetra. Za uspješno uzgajanje potreban je i sistem za navodnjavanje koji omogućuje da biljke budu stalno vlažne, jer puževi jedu samo ovlažene listove.

Plasman puževa na svijetsko tržište, u uvjetima kada se, primjera radi u Francuskoj godišnje troši 250.000 tona nije problem za naše proizvođače.

 

VRSTA TLA POGODNA ZA UZGOJ:

Za pužarnik ne smije biti izrazito glinasto, muljevito ili pjeskovito, već rahlo kako bi se puževi lako mogli ukopavati i iskopavati iz zemlje, mora imati aktivnog kalcija do najviše 15 posto, a Ph faktor (kiselost) kretati se oko 7. Smatramo potrebnim izvršiti analizu tla prije samoga odabira.                Dobro je da ima nagib kako bi višak vode odlazio, jer ako je tlo glinasto i padnu jake kiše, puževi će se potopiti!

Nadam se da će vam ove informacije biti od koristi, puno je podataka koji jednostavno ne stanu na ove web stranice. Detaljne informacije možete naći u skripti sa opširnim uputama i objašnjenjima

bottom of page